Zalety gotowania na parze

parowar Jest wiele powodów dla których warto gotować na parze, jednym z głównych jest lepsze zachowanie witamin i minerałów.

Duża część minerałów i witamin jest łatwo rozpuszczalna w wodzie dlatego też te witaminy powinny być dostarczane codzienne.

         Aby zobrazować jak witaminy i minerały wypłukiwane są z warzyw zrób mały test, w garnczku zagotuj około pół litra wody.

Gdy woda zacznie się gotować wrzuć torebkę herbaty ekspresowej i gotuj przez pół godziny, drugą torebkę wkładamy do parowaru i gotujemy też pół godziny.

Po tym czasie wyciągamy obie torebki suszymy, a później robimy z nich herbatę zdjęcie obrazuje mój test i nie muszę chyba mówić że herbata po lewej stronie jest z torebki gotowanej w wodzie. dlaczego gotować na parze

To samo dzieje się z witaminami i minerałami, wylewamy wszystko do zlewu, owszem gdy gotujemy zupę nie ma większego znaczenia czy zjemy witaminy i minerały rozpuszczone w zupie, czy z warzywami które są w zupie.

Często gotujemy jako dodatek do drugiego dania brokuły, kalafior, fasolkę szparagową czy ziemniaki, a witaminy rozpuszczone w wodzie wylewamy do zlewu na talerzu zostają tylko kalorie.

Kolejnym powodem dla którego warto gotować na parze jest oszczędność czasu i energii.

Prostym przykładem jest gotowanie parówek, które czy będą zrobione na parze czy w tradycyjny sposób zawsze będą takie same.

Jednak możemy zrobić test wkładając dwie parówki do parowaru i gotuj 5 minut, kolejne dwie spróbuj zagrzać w tradycyjny sposób.

Przypuszczam że te z wody będą zimniejsze gdyż w 5 minut ciężko będzie zagrzać wodę.W potrawach gotowanych na parze używamy mniej soli lub wcale jej nie używamy, a jak wiadomo sól prowadzi do miażdżycy, otyłości i powoduje twardnienie żył.

Polecam zakup parowaru wszystkim, nie tylko osobą na diecie lub chorych na choroby przy których nie można jeść smażonego czy twardych owoców lub warzyw.

Parowar świetny jest nie tylko do gotowania, jeżeli masz małe dziecko lub spodziewasz się dziecka parowar jest idealny do sparzenia butelek smoczków itp.

Idealnie nadaje się do podgrzewania obiadków dla maluszka, a później do gotowania warzyw dla naszej pociechy gdy podrośnie.

Obiady podgrzewane w parowarze nie są tak suche jak w przypadku mikrofali. I wreszcie gotując na parze nic nam się nie przypali, nie wykipi dzięki temu nastawiamy parowar i zajmujemy się tym co nam się podoba. Mniej garnków do mycia, mniej wody zużywamy, jesteśmy zdrowsi nie zmęczeni generalnie gotowanie na parze ma same plusy.Witaminy rozpuszczalne w wodzie:

- witamina C (kwas askorbinowy)
- witamina B1 (tiamina)
- witamina B2 (ryboflawina)
- witamina B3 (niacyna, witamina PP, kwas nikotynowy, amid kwasu nikotynowego)
- witamina B5 (kwas pantotenowy)
- witamina B6 (pirydoksyna, pirydoksal, adermina)
- witamina B7 (biotyna, witamina H)
- witamina B9/B11 (kwas foliowy)
- witamina B12 (cyjanokobalamina)
- witamina P (mieszanina pochodnych flawonoidowych np. hesperydyna, rutyna)


Najważniejsze zalety gotowania na parze:

zalety, plusy Bardzo niska utrata minerałów i witamin podczas gotowania
zalety, plusy Dania są lekkostrawne i zawierają mniej soli dodanej
zalety, plusy Na pewno poczujemy sie lepiej i zdrowiej
zalety, plusy Nie wprowadzamy zbędnych tłuszczów jak w smażeniu
zalety, plusy Oszczędność czasu i energii elektrycznej
zalety, plusy Łatwośc gotowania (nic nie wykipi i się nie przypali)
zalety, plusy Wygoda (w jednym naczyniu przygotujemy cały posiłek)
zalety, plusy W parowarze można wyparzać butelki, smoczki czy zabawki dla dzieci (bez środków chemicznych)
zalety, plusy Idealny do podgrzewania gotowych obiadków w słoiczkachNiepołomice 2011, Piotr Eliasz