Jak czyścić i dbać o parowar elektryczny

Większość parowarów można myć w zmywarce, oczywiście poza częścią bazową w której mieści się grzałka i nierzadko elektroniczny programator.

Przed umyciem każdego parowaru należy zasięgnąć informacji w instrukcji obsługi, bądź na stronie producenta czy parowar można myć w zmywarce i za pomocą jakich środków w jakiej temperaturze itp.

szczotka Do czyszczenia tacek polecam zakup szczotki z twardym włosiem, skutecznie usunie ona resztki jedzenia które przywarło podczas gotowania.

grzałka parowaru z osadzonym kamieniem Najważniejszą częścią każdego parowaru jest grzałka, odpowiedzialna jest za wytwarzanie pary.

Podczas gotowania osadza się kamień który nie jest przyjazny dla naszej grzałki i parowaru.

Kamień jest dość dobrym izolatorem, jeśli jest go zbyt dużo na grzałce skutecznie spowalnia nagrzewanie i wytwarzanie pary, w skrajnym przypadku może doprowadzić do spalenia grzałki gdyż woda nie będzie odbierała ciepła.

Aby nasz parowar działał długo i bezawaryjnie należy co jakiś czas pozbyć się osadzonego kamienia za pomocą octu.

Wystarczy że wlejemy około 200 ml octu do naszego parowaru, a resztę do poziomu maksymalnego uzupełnimy wodą. Teraz włączamy parowar na 30 minut, a gdy się wyłączy wodę pozostawiamy na całą noc.

Niektóre parowary mają grzałkę osłoniętą, wtedy należy czyścić parowar raz na 2 tygodnie. Ciekawą funkcję ma parowar Philips'a, zlicza on czas parowania i po 900 minutach parowania przypomina o dokonaniu czyszczenia za pomocą roztworu octu z wodą.

Niepołomice 2011, Piotr Eliasz